Unit 2 Word Problems PP (blog)

download report

Transcript Unit 2 Word Problems PP (blog)

WORD PROBLEM STEPS
* TAKE NOTES in MSG*
1.) Thinking/Analyzing:
•Write down what you are being asked to find
or solve for; the question is a clue.
•If stuck, make a list of what you do know.
•Drawing a picture often helps clarify.
2.) Define the variable.
x = # of shirts
c = cost of a sweater
3.) Write the equation.
4.) Solve the equation.
5.) Check your work by substituting the
solution for the variable back in the equation.
6.) Answer the question(s) asked with a
sentence.
Insert Lesson Title Here
Three friends each pay $4.15 to buy a
pizza. A basic pizza costs $9.45.
Additional toppings cost $1 each. How
many toppings were on the pizza?
Let n = the number of toppings
9.45 + 1(n) = 3(4.15)
9.45 + 1(n) = 12.45
-9.45
-9.45
n = 3.00
Check: 9.45 + 1(3) = 12.45
There were 3 toppings on the pizza.
Course 2
Solving Two-Step Equations
Jamie rented a canoe while she was on
vacation. She paid a flat rental fee of $85.00,
plus $7.50 each day. Her total cost was
$130.00. For how many days did she rent the
canoe?
Let d = # of days she rented canoe
7.5d + 85 = 130
– 85 –85 Subtract 85 from both sides.
7.5d
= 45
Divide both sides by 7.5.
7.5d = 45
7.5
7.5
Check: 7.5●6 + 85 = 130
d =6
Jamie rented the canoe for 6 days.
Course
Insert Lesson Title Here
Two years (or 24 months) of local internet
service costs $685, including the
installation fee of $85. What is the
monthly fee? Define the variable, and
write and solve an equation.
Let m = the monthly fee
2 years = 24 months
85 + 24m = 685
-85
-85
24m = 600
24m = 600
24
24
m = 25 Check: 85 + 24(25)= 685
The monthly fee is $25.
Course 2